Системи відеоспостереження: тренди, можливості, особливості вибору
Системи відеоспостереження: тренди, можливості, особливості вибору
На сьогоднішньому ринку систем відеоспостереження конкурують між собою безліч виробників: від молодих китайських вендорів до європейських мастодонтів, які вже давно працюють у цьому сегменті і визначають моду.
ЗМІСТ
Можливості сучасних CCTV-системВибір матриці та способу підключення камери
Темрява — не перешкода
Три рівні ШІ
Де в Україні системи відеоспостереження найбільш затребувані?
Як реалізується проєкт?
Особливості українського ринку: рекомендації замовнику
На сьогоднішньому ринку систем відеоспостереження конкурують між собою безліч виробників: від молодих китайських вендорів до європейських мастодонтів, які вже давно працюють у цьому сегменті і визначають моду. Водночас далеко не всі системи здатні задовольнити конкретні вимоги замовників і кінцевих користувачів. У цій статті ми поговоримо про основні тренди в галузі CCTV (closed circuit television), аналітичні можливості на базі штучного інтелекту (ШІ) у сучасних системах і особливості вибору виробника під свої потреби.
Ринок CCTV: бурхливий океан
Світовий ринок систем відеоспостереження дуже конкурентний: численні й різноманітні вендори змагаються між собою за рахунок ціни рішень, функціоналу, орієнтації на розмір та особливості бізнесу замовника та, звісно, ціни.Одна з причин такого стану ринку полягає в тому, що створити доволі якісну камеру сьогодні нескладно. У багатьох вендорів навіть немає власного виробництва: своїми силами вони розробляють лише концепцію обладнання, а випуск товару замовляють на фабриках інших виробників. Європейці зазвичай обирають дорожчих і надійніших постачальників, враховуючи історію партнерських відносин, санкційну політику тощо. Китайські вендори не особливо переймаються через зазначені вище критерії і залучають дешевших партнерів, проте їхня продукція теж цілком пристойна з погляду якості зображення.
Водночас далеко не кожна камера здатна забезпечити замовнику той аналітичний функціонал, який йому потрібен. Тож зараз на ринку триває конкурентна боротьба не лише за обладнання (тобто, камери, реєстратори тощо), а й за функції аналітики та програмне забезпечення — саме вони мають допомогти в досягненні цілей, які ставить перед собою замовник.
Важлива не лише камера, а й ПЗНа початку 2000-х почали з’являтися спеціалізовані програмні рішення, що працювали на базі практично будь-яких камер, наприклад Milestone. Мастодонти індустрії систем відеоспостереження — Axis, Pelco, Bosch — фокусувалися переважно на ринку охорони. Водночас на ринок прийшли нові виробники, зокрема March Networks і Genesis (виробники ПЗ для оброблення відео з камер), які розробляли продукти під завдання з різною специфікою.
Сьогодні створити якісну камеру нескладно. Але не кожна камера може виконувати той аналітичний функціонал, який потрібен замовнику. Тому зараз на ринку триває конкурентна боротьба не тільки за обладнання, а й за функції аналітики та програмне забезпечення — саме вони мають допомогти в досягненні цілей, які ставить перед собою замовник.
Конкуренція серед виробників точиться не тільки за аналітичні функції обладнання, а й за оптимізацію процесорних обчислювальних засобів, які потрібні для їхньої роботи. Адже якщо камері для аналітики потрібно менше обчислювальних потужностей, то це здешевлює рішення. Серед інших важливих критеріїв — зручність інтерфейсу ПЗ, легкість розгортання, налаштування та інтеграції з іншими системами.
Можливості сучасних CCTV-систем
Ще 15-20 років тому відеоспостереження було виключно засобом моніторингу для поліпшення захищеності об’єкта. Сьогодні це ще й аналітичний інструмент, який можна інтегрувати в найрізноманітніші індустрії: HoReCa, ритейл, виробництво, смартсіті, фінансові організації, логістика.Наприклад, CCTV на промисловому виробництві з успіхом застосовують для таких завдань, як охорона праці. Відомо, що в ЄС (та й в інших регіонах) — дуже суворі закони з охорони праці: якщо працівник отримав травму з вини роботодавця, то йому виплачують колосальну компенсацію. І ось на одному з виробництв було впроваджено систему відеоспостереження з функцією відстеження потоку продукції на конвеєрі. При цьому було задано певні віртуальні межі, які працівники не мають перетинати. Якось один працівник порушив норми безпеки й отримав травму. Стандартна відеокамера зафіксувала б лише сам факт травмування. Однак на виробництві була встановлена особлива система спостереження, яка не тільки визначила, що відбулося порушення заданих параметрів безпеки, але й дала команду на зупинку виробничої лінії. Це вберегло працівника від іще більших травм, а компанію — від виплати мільйонів доларів можливої компенсації.
А ось приклад інтеграції CCTV з системами контролю доступу з метою додаткової ідентифікації людини (по суті, 2FA): працівник пройшов на територію режимного об’єкта за RFID-карткою, водночас спрацювала система відеоспостереження, яка через фотознімок визначила, що це саме та людина, яка має допуск. Такий підхід дає змогу за допомогою двох-трьох систем закрити всі завдання безпеки, а в певних випадках — ще й отримати певний обсяг аналітики, яка сприятиме розвитку бізнесу.
Системи відеоспостереження з аналітичними функціями можуть поліпшити чимало різних процесів, для прикладу, вирішити проблему черг у банках, магазинах, держустановах тощо. Наприклад, система визначила, що кількість людей у черзі перевищила, скажімо, шість осіб, і сигналізує: відкрийте ще одну касу чи точку обслуговування. Звісно, такі дії призводять до підвищення рівня задоволеності замовника.
Для ритейлу актуальні й інші численні рішення, що дають змогу отримати корисні аналітичні дані: теплові карти, інтеграція з POS-терміналами, підрахунок кількості відвідувачів, розпізнавання облич тощо. До речі, останній пункт дуже актуальний для служб охорони в українських роздрібних мережах і фінансових установах. Щойно деякі особи «засвітяться» як схильні до крадіжок і шахрайства, служби охорони можуть внести їх до «чорного списку»: коли такі люди прийдуть у магазин або банк, відеосистема розпізнає їх і сповістить охоронців, аби ті звернули на них більшу увагу.
Паралельно можна отримати великий обсяг інших корисних бізнес-аналітичних даних — середній чек по касиру або відділенню, зростання або прибуток по кожній локації, підрахунок кількості відвідувачів тощо. У деяких випадках важлива гендерна аналітика, адже магазинам може бути цікаво, скільки прийшло чоловіків, а скільки — жінок, який графік відвідувачів по днях. Ба більше, уже є ПЗ, яке визначає не тільки стать, але й вік і навіть расову приналежність, а наприкінці дня резюмує інформацію: стільки-то жінок у віковій категорії 25-45, стільки-то жінок у віковій категорії 45-65, відповідні показники щодо чоловіків тощо.
Крім того, можна побачити й щоденні звіти: які саме відділи в магазині люди відвідують найчастіше, де проходять швидко, де зупиняються довше, — і на підставі цих даних сформувати «теплову» карту. Тобто камера не просто спостерігає, а й перетворює картинку на маркетингові дані, що несуть цінність: «Повз вашу вітрину пройшло 100 людей, але зайшов лише один»; «У суботу та неділю більше приходить людей із дітьми». З цього випливає, що у вихідні варто привертати увагу відвідувачів до товарів для дітей, а в дні, коли приходить більше жінок, — до товарів для жінок. Внаслідок цього ТРЦ матимуть більший виторг і середній чек, а власники зможуть запропонувати своїм орендарям вигідніші умови: хоча оренда може бути дорожча, але й прибуток з кожного квадратного метра вищий. Однак таке ПЗ коштує дуже недешево, оскільки навчити аналітичну модель визначати вік, стать чи расу відвідувачів — процес дорогий і трудомісткий.
Завдяки інтеграції CCTV з POS-терміналами і з RFID-технологією можна повністю відстежувати шлях товару з точки А до точки Б, причому із зазначенням часу перетину певної точки. Можна натиснути на кнопку й отримати відеоряд з інформацією про те, який саме вантажник переніс товар з однієї точки в іншу. Особливо важлива ця інформація під час переміщення дорогої продукції. Час на розслідування зниклого товару помітно скорочується, адже замовнику не потрібно заходити в архів і скрупульозно переглядати весь відеоряд — усе можна зробити кількома натисканнями на кнопки. Такі рішення має, наприклад, канадський вендор March Networks.
Сучасні системи відеоспостереження здатні виявляти й падіння людей, перевернуті транспортні засоби, графіті та вандалізм, відсутність захисного шолома у водія чи будівельника, незастосування ременя безпеки, вторгнення на залізничну колію, а також такі порушення, як наявність трьох людей на мотоциклі.
Отже, хоча системи відеоспостереження — це насамперед безпека, але вони приносять додаткову цінність завдяки своїм аналітичним функціям, побудованим на алгоритмах штучного інтелекту.
Широкі можливості аналітики
Сучасні системи відеоспостереження здатні виявляти падіння людей, перевернуті транспортні засоби, графіті та вандалізм, відсутність захисного шолома у водія, незастосування ременя безпеки, вторгнення на залізничну колію, а також такі порушення, як наявність трьох людей на мотоциклі.
Вибір матриці та способу підключення камери
Сьогодні в проєктах використовують переважно камери, що забезпечують відео стандарту HD, FullHD або 4K. Вибір потрібної роздільної здатності визначається призначенням камери, висотою її встановлення, відстанню до об’єкта та параметрами оптики. Підбирається матриця за таким принципом: для розпізнавання облич або номерного знака автомобіля необхідно отримати знімок з певною кількістю пікселів між зіницями очей (або ж це має бути певна кількість пікселів на ширину номера автомобіля). Знаючи приблизну відстань від камери до обличчя, можна розрахувати, яку роздільну здатність повинен мати пристрій, щоб забезпечити потрібну кількість пікселів. У деяких випадках вистачить і 2Мп, а іноді потрібно не менше 4К. Крім того, можна обрати камеру з відповідною оптикою та отримати необхідну для аналітики кількість пікселів та якість зображення.У більшості кейсів застосовується кабельне підключення камер. Бездротові підключення, як-от 4G/5G, зустрічаються нечасто, оскільки цей зв’язок вразливий до радіоперешкод, а тому на важливих локаціях до нього вдаються рідко. Використовується він хіба що тоді, коли неможливо прокласти кабель, зокрема кабель електроживлення. У такому випадку оптимальний варіант у наших умовах (особливо влітку) — енергоживлення відеокамер через сонячні панелі та блоки живлення з акумуляторами. Таку систему пропонує компанія Milesight. До її складу входить камера, сонячна панель, акумулятори та 4G-модуль, що забезпечує ефективне комплексне рішення розпізнавання автомобільних номерів і значну економію фінансових вкладень на обмежену інфраструктуру.
Але варто розуміти: що більший аналітичний функціонал і дальність ІЧ-підсвічування має камера, то більше енергії вона споживає. Тому сонячні панелі як єдине джерело енергії не завжди здатні гарантувати необхідне й достатнє енергоживлення систем відеонагляду.
Темрява — не перешкода
Практично всі сучасні камери здатні працювати в умовах недостатнього освітлення завдяки високій чутливості сучасних матриць, інфрачервоному підсвічуванню, лазерному підсвічуванню або вбудованому в корпус камери джерелу білого світла.Для виконання різних задач необхідно вибирати відповідне джерело підсвічування. Наприклад, номер машини люмінесцентний, він відбиває світло, навіть якщо подати на нього слабкий промінь. Щоправда, у темряві LPR-камера з ІЧ-підсвічуванням може розпізнати номер тільки з відносно близької відстані, тоді як за денного освітлення — з більш далекої, але за умови достатньої кількості пікселів на ширину номерного знака.
Але якщо потрібно роздивитися не тільки номер, але й обличчя водія, виявити, чи розмовляє водій по мобільному телефону, або ж з’ясувати, чи застосовує він і його пасажир ремені безпеки, тоді варто використовувати стробоскопічне підсвічування білого світла. У темряві воно особливо жорстко впливає на очі водія. Але «стробоскопічні камери» працюють і вдень, і вночі, оскільки дають змогу перетворювати картинку, зроблену в русі, на статичне й чітке зображення.
Три рівні ШІ
Аналітика за допомогою алгоритмів ШІ потребує навчання на великому масиві даних і може здійснюватися на трьох рівнях. Перший — розміщення алгоритмів ШІ просто в камері, так звані периферійні обчислення, які потребують достатнього обсягу процесорних потужностей у камері. Другий — опрацювання та отримання певних аналітичних даних на локальному сервері. Третій варіант обробки даних — у хмарі. Він передбачає, що замовнику не потрібно розгортати власну систему, а можна орендувати серверні потужності на певну кількість каналів і з відповідними аналітичними можливостями. У цьому ж випадку не обов’язково організовувати на локації постійний нагляд за камерами. Оператор/замовник просто відкриває застосунок на ПК або смартфоні і бачить тільки конкретні цифри: наприклад, скільки машин заїхало, скільки виїхало, хто за кермом тощо.Важливо розуміти, що будь-яка аналітика — це цифри не тільки в реальному часі, а й те, що було в минулому, нехай і з невеликою затримкою. Оскільки ПЗ має переглянути весь архів відео і витягти потрібні дані. Припустимо, нам потрібно відстежити шлях переміщення людини (за її фотографією) містом. Швидкість опрацювання архіву залежить від процесорних потужностей і в сучасних умовах може становити секунди. Тобто, ми вводимо фото — і через 10-15 секунд отримуємо локації, де була ця людина, важлива умова при цьому — достатня щільність встановлення камер. Скажімо, у деяких містах Китаю щільність встановлених камер настільки велика, що коли якийсь зловмисник здійснює правопорушення й ідентифікується, то поліція його відстежує й затримує протягом 20-40 хвилин після того, як він вийде на вулицю.
Темрява — не перешкода
Практично всі сучасні камери здатні працювати в умовах недостатнього освітлення завдяки високій чутливості сучасних матриць, інфрачервоному підсвічуванню, лазерному підсвічуванню або вбудованому в корпус камери джерелу білого світла.
Де в Україні системи відеоспостереження найбільш затребувані?
Навіть у мирний час системи відеоспостереження потрібні в різних галузях. А особливо це актуально в умовах війни, коли в країні доволі напружена загальна криміногенна обстановка. Можна припустити, що після закінчення війни вона, ймовірно, погіршиться ще більше через велику кількість нелегальної зброї на руках у громадян. Саме тому системи відеоспостереження, охорони периметра й контролю доступу стають дедалі актуальнішими.Різні індустрії чекають від напряму CCTV інноваційних рішень у забезпеченні безпеки та аналітики. У міському відеоспостереженні, промисловості, банках і держорганізаціях це взагалі дуже важливо, оскільки дає змогу простіше працювати з інцидентами. Скрізь, де присутній людський фактор, з’являється потреба в системах відеоспостереження. Коли щось трапилося, саме завдяки CCTV значно простіше відновити ланцюг подій, що відбулися, знайти причину їх виникнення, встановити винних і розробити контрзаходи, щоб запобігти повторним інцидентам.
Як реалізується проєкт?
В основі будь-якого проєкту — конкретні завдання замовника. Наприклад, у начальника відділу безпеки свої цілі: надійна охорона об’єкта, що включає виявлення підозрілої поведінки відвідувачів, розпізнавання облич, охорона периметра, вихід через чорний хід тощо. Відділ маркетингу висуває до аналітики власні вимоги: теплова карта, черги, пікові напливи відвідувачів. Потім свої побажання озвучує відділ фінансів: припустимо, це виторг по кожній касі з відеорядом. І ось тоді, коли загальне ТЗ сформульовано, можна братися за пошук інтегратора, здатного закрити максимум потреб замовника.Деякі проєкти, наприклад великі ТРЦ, вимагають встановлення від 200 до 500 камер. Кожен з пристроїв коштує від 50 доларів США, проте в загальному кошторисі враховуються також витрати на проєктну документацію, монтаж, інтеграцію, прокладання СКС, сервери, системи зберігання (локальні або в хмарі), супровід, а також ліцензії на ПЗ для аналітики. Отже, вартість камер у проєкті може становити приблизно 15–20%. Загалом варто усвідомлювати, що відеоспостереження генерує та аналізує величезні обсяги даних, зберігання та обробка яких — дуже недешева задача. Для розуміння: зберігання в орендованій хмарі 30-денного відеоархіву, отриманого з 500 камер, і даних кількох каналів аналітики становитиме близько 700 тисяч доларів США за 3 роки.
Компанія «Мегатрейд» пропонує замовнику порахувати проєкт відповідно до його вимог і побажань. Якщо ж загальний кошторис не влаштовуватиме, команда «Мегатрейд» оптимізує функціонал системи, щоб адаптувати загальну вартість до фінансових можливостей замовника. Тому замовнику потрібно насамперед визначитися зі своїми потребами: яка мета — основна, які завдання — менш важливі і можуть бути вилучені з метою економії.
Особливості українського ринку: рекомендації замовнику
Ринок систем відеоспостереження в Україні вже давно насичений відомими глобальними виробниками. Однак перед фахівцями «Мегатрейд» стояло завдання знайти нових світових вендорів, здатних «освіжити» ринок інноваційними продуктами і запропонувати якісні нововведення для різних індустрій.Саме тому «Мегатрейд» обрав у партнери канадського виробника March Networks — вендора, який закриває щонайменше 80% потреб бізнесу (до речі, поки що на ринку немає виробника, який міг би закрити всі 100% запитів бізнесу, тому замовникам часто доводиться йти на комбіновані рішення за участі кількох виробників, а це додаткові фінансові витрати, час на інтеграцію, можливі проблеми з експлуатацією). Це означає, що замовнику не потрібно думати, де купувати камери і яке ПЗ обирати — March Networks пропонує широкий асортимент і першого, і другого. Плюс надає можливість працювати в хмарі, коли не потрібні відеореєстратори та інші інфраструктурні речі. Замовник просто платить за підписку — і отримує певний обсяг сховища й функції аналітики просто в хмарі. Цей вендор заточений на роботу в трьох секторах: ритейл, банкінг і логістика, серед його замовників — найбільші компанії США.
Norden, ще один партнер «Мегатрейд», — це британський бренд із виробництвом в Індії і достатньо великим асортиментом CCTV-обладнання та ПЗ, що має збалансоване співвідношення ціна/якість. Його продукція відповідає будь-яким завданням: смартсіті, ритейл, промислове виробництво, навіть охорона периметра для приватних будинків. Norden відомий великим асортиментом різних типів камер з роздільною здатністю від 2 до 12 Мп: стандартні, тепловізійні, корозійностійкі, а також купольні та циліндричні. Наприклад, у номенклатурі Norden є біспектральна PTZ система, яка з відстані 20 км визначає вогонь розміром 2х2 метри.
Продукція Norden закриває фактично будь-який запит замовника, а тому цей бренд можна пропонувати в різних проєктах та успішно використовувати зі стороннім ПЗ для аналітики відео. Відповідність NDAA (National Defense Authorization Act) та наявні міжнародні та європейські сертифікати ISO 9001, CE, UL, FCC свідчать про безпеку, надійність і якість продукції Norden Communication для систем відеонагляду в проєктах з різними категоріями складності.
Milesight — китайський вендор, заточений на ринок США і ЄС. Це також партнер компанії «Мегатрейд», який фокусується на рішеннях інтернету речей (IoT) і вкладає до 15% свого щорічного обороту в RnD. У Milesight не дуже широкий модельний ряд, зате надійне обладнання та якісні IoT-рішення. Ця компанія працює з виробниками ПЗ для IoT і закриває колосальну кількість потенційних запитів замовників. Серед них: автоматизація процесу використання кімнат для перемовин і коворкінгів, фіксація присутності людини на робочому місці, наповненість резервуарів з рідиною, електропровідність ґрунту тощо. Є датчики СО2, сенсори поливу — уся інформація передається через протокол LoRaWAN (протокол передачі малих пакетів даних на більшу відстань).
Зараз уже минули ті часи, коли перемогу в тендері визначала ціна відеокамер — тепер суперництво відбувається і в сфері аналітики та ПЗ, що здатне максимально задовольнити вимоги замовника. І три наших вендори здатні на апаратному й програмному рівнях закрити більшість запитів, які замовник висуває до систем відеоспостереження.
Компанія «Мегатрейд» — офіційний дистриб'ютор в Україні низки виробників обладнання для відеоспостереження, яке реалізує через партнерську мережу.
Додаткова інформація щодо партнерства та придбання: secsystems@megatrade.ua; (044) 538-00-06.
Сервісне обслуговування обладнання для відеоспостереження можна замовити у сервісному центрі «Мегатрейд».
Докладніше про Norden Communication
Докладніше про March Networks
Докладніше про Milesight