Кабельні тестери: мета застосування та критерії вибору
Кабельні тестери: мета застосування та критерії вибору
Без чого не обійтися під час інсталяції та налаштування мережі? Як вибрати тестер та яких проблем можна уникнути завдяки використанню цих приладів?
11.09.2023
Повний каталог продукції Klein Tools
Будь-яка кабельна мережа, від невеликої домашньої до розгалуженої кампусної, після монтажу потребує перевірки. Найефективніший спосіб перевірити — скористатися кабельним тестером. Є велика кількість моделей тестерів, а коштувати вони можуть від десятків до тисяч доларів. Тонкощі вибору тестера на прикладі продуктів від світових лідерів AEM та KleinTools пояснює Сергій Сопов, представник бренду Panduit в Україні.
Сертифікаційні тестери не тільки виконують найдетальніший аналіз мережі, а й генерують звіт з усіма виміряними параметрами, який можна відправити виробнику засобів комунікацій та мережного обладнання, наприклад, Panduit. Далі вендор аналізує цей звіт і надає системну гарантію на мережу на період до 25 років.
Для сертифікації мережі потрібне двостороннє тестування, тому сертифікаційний тестер складається з двох приладів. Наприклад, модель AEM TestPro CV100 — це пара повнофункціональних тестерів, що однакові за функціоналом. Тому тестування можна проводити з будь-якого боку, що прискорює процес.
У великих проєктах, де треба інсталювати багато портів, замовники часто вимагають системну гарантію на 25 років. Для цього потрібні відповідні сертифікаційні тестери.
Між двома групами — пристроями середнього цінового сегмента та дорогими сертифікаційними тестерами — є проміжний варіант обладнання, що виробляє сінгапурська компанія АЕМ. Це обладнання, яке виконує повний набір тестів, коштує в кілька разів дешевше сертифікаційного. Для роботи із цими пристроями не потрібна пара тестерів. Достатньо тільки одного, а з іншого боку кабелю ставиться заглушка. Результати таких тестів не дають права на сертифікацію мережі. Проте інтегратори та організації, що експлуатують мережу, можуть отримати максимум інформації про роботу кабельної мережі за порівняно доступною ціною — приблизно 12–13,5 тисяч доларів за один тестер АЕМ.
Сертифікаційні тестери виконують велику кількість перевірок, які надають максимально детальну інформацію про параметри мережі. Зокрема, про такі характеристики як NEXT (Near End Crosstalk). Цей параметр визначає затухання перехідної завади на ближньому до передавача кінці однієї пари в кабелі. Цю заваду створює електромагнітне поле, що виникає в процесі передачі сигналу іншою парою в кабелі.
І користувач отримує інформацію щодо відповідності мережі міжнародним стандартам кабельних систем. Ці стандарти більш відомі як система класів та категорій. Побудована мережа має відповідати категоріям 5е, 6, 6а тощо.
Преміумтестери роблять усі вимірювання швидко. АЕМ заявляє, що їхні пристрої виконують сертифікацію лінка 6а категорії за 6 секунд.
Сертифікаційні пристрої працюють на базі процесора із частотою до 3 ГГц, що можна порівняти з потужним комп’ютером. Для отримання деяких результатів перевірок треба провести, окрім самих вимірів, складні математичні обчислення. Саме для такого обчислення потрібні комп’ютерні ресурси.
Кожна з моделей тестерів преміумсегмента може мати різні комплектації: для перевірки витої пари, оптоволокна, кабелів різної швидкості тощо.
Асортимент Klein Tools охоплює тестери початкового рівня. АЕМ пропонує сучасні сертифікаційні кабельні тестери TestPro CV100 та Network Service Assistant, що за вартістю перебувають між середнім ціновим діапазоном та дорогими сертифікаційними тестерами. Проте за функціоналом вони мало чим відрізняються від сертифікаційних.
Виробництво тестерів — це вузькоспеціалізований та складний сегмент ринку. 10 років тому в цій галузі домінував тільки один виробник професійних пристроїв. Але й сьогодні гравців у цьому сегменті можна перерахувати на пальцях однієї руки.
Загалом виробники вимагають калібрувати пристрої раз на рік. Для цього необхідно відправити тестер у сервісний центр виробника. В Україні це становить проблему, оскільки всі центри розташовані за кордоном: у Польщі, Нідерландах тощо. Однак, ми сподіваємося, що із часом таку процедуру можна буде проводити безпосередньо в Україні.
Якщо вчасно не зробити калібрування, то виробник мережного обладнання, наприклад, Panduit чи інший, не підтвердить сертифікацію якості мережі.
Проблеми можуть виникнути не лише під час інсталяції, а й після її завершення. Наприклад, якщо після монтажу кабелів ІТ-мережі поруч із ними прокладено силові електрокабелі, вони можуть спотворювати сигнал, що передається витою парою. У результаті після початку експлуатації виникають проблеми, яких не було до прокладення силових кабелів.
Додатково виникають проблеми за умови використання кабелів з POE. Використання неякісного кабелю та недотримання стандартів може призвести до перегріву кабелю, що своєю чергою вплине на погіршення параметрів нижче рівнів міжнародних стандартів.
Для визначення коректності роботи мережі після завершення інсталяції необхідно проводити тестування. Без детальної перевірки інсталятор не може надати гарантію на побудовану мережу, а кінцевий замовник не отримає відповідну якість роботи.
Якщо в тендері на побудову локальної мережі беруть участь декілька учасників, то виграє тендер той, хто за однакової ціни пропонує ще й тестування із сертифікацією.
Будь-яка кабельна мережа, від невеликої домашньої до розгалуженої кампусної, після монтажу потребує перевірки. Найефективніший спосіб перевірити — скористатися кабельним тестером. Є велика кількість моделей тестерів, а коштувати вони можуть від десятків до тисяч доларів. Тонкощі вибору тестера на прикладі продуктів від світових лідерів AEM та KleinTools пояснює Сергій Сопов, представник бренду Panduit в Україні.
Для чого потрібні тестери
Загалом кабельні тестери дають змогу перевірити, чи правильно виконана робота з інсталяції та налаштування мережі. Залежно від функціонала та ціни такі пристрої можна поділити на такі групи:- Бюджетні тестери. Мають бути в кожного інсталятора мереж, у системного адміністратора підприємства та й у домашніх споживачів будуть не зайві. Наприклад, якщо необхідно розгорнути невелику домашню мережу для підключення Smart TV, додаткової точки Wi-Fi тощо, треба протестувати цілісність та правильність з’єднання прокладених кабелів. Це можна зробити за допомогою найпростішого тестера: під’єднати його з одного боку кабелю, а з іншого — поставити спеціальну заглушку. Якщо пристрій показує, що тест пройдено — це свідчить про те, що кабель цілий і всі жили в ньому підключені правильно. Якщо кабель екранований, то тестер показує ще й цілісність екрана. Зазвичай такі моделі тестерів коштують від 30 до 100 доларів. Зокрема в американського виробника Klein Tools ціна бюджетного пристрою LAN Explorer стартує від 85 доларів. Є дорожчі моделі, що краще захищені від вологи, витримують падіння тощо, але за функціоналом не відрізняються від дешевших апаратів.
- Пристрої середнього цінового діапазону. Фахівці, що спеціалізуються на розгортанні локальних мереж у замовників, для яких ІТ грає критично важливу роль, потребують повнішої інформації під час перевірки мережі. Дорожчі тестери здатні діагностувати сигнал у кожній парі. Якщо з 8 дротів 6 працюють нормально, а два — ні, це свідчить про те, що десь неякісно затиснуті чи переплутані контакти або частково перебитий кабель.
До пристроїв цієї категорії належать такі моделі, як Klein Tools LAN Scout ® Jr. 2. Вони дають змогу докладніше зрозуміти, у чому саме полягає проблема (на відміну від найбюджетніших, які лише сигналізують «працює/не працює»). Також ці тестери мають тон-генератор, що уможливлює перевірку кабелю, навіть якщо на іншому кінці поки бракує конектора. Завдяки зонду можна легко знайти кабель, який одним кінцем під’єднаний до тестера з тон-генератором.
Наступна за вартістю та набором функцій модель Klein Tools LAN Scout ® Pro 3 здатна тестувати одразу багато портів. Якщо на інші кінці кабелів поставити заглушки, то цей тестер перевірятиме їх усі по черзі й малюватиме мапу мережі. У деяких комплектаціях ця модель здатна тестувати сигнал POE (Power over Ethernet), тобто визначає, чи подається живлення на кабелі.
- Найдорожчі моделі тестерів, зокрема Klein Tools VDV Commander™, здатні зберігати результати тестування для подальшого використання в роботі, наприклад, для передачі замовнику. Під час застосування дешевих моделей тестерів монтажникам доводиться вручну переносити результати перевірки на папір і ставити свій підпис як доказ того, що мережа працює правильно. Проте завдяки VDV Commander™ можна виконати детальний тест, отримані результати роздрукувати прямо з пам’яті тестера та віддати клієнту як свідчення відмінно проведених робіт.
Цей пристрій дає змогу не тільки контролювати всі базові параметри мережі, але й виконувати PoE- та Gigabit Ethernet-тест, тобто перевіряти швидкість передачі сигналу й робити висновок, чи лінк відповідає стандартам Fast Ethernet або Gigabit Ethernet. Також апарат підтримує функцію TDR test (Time Domain Reflectometr — виявлення дефектів у кабельних лініях локаційним рефлектометричним способом). Цей тест показує, де саме є проблема в кабелі. Як приклад, можна визначити, що за 20 метрів від місця підключення є обрив у кабелі.
Преміумсегмент: коли та для чого потрібні сертифікаційні тестери
У сегменті пристроїв для тестування мереж є особлива категорія — сертифікаційні тестери. Це дуже дорогі апарати вартістю кілька десятків тисяч доларів. Їхня основна перевага полягає в тому, що вони роблять багато складних тестів, які вимірюють, наприклад, затухання завади на ближньому та дальньому кінці кабелю. Отже, тестер визначає перешкоди та їхній вплив на якість сигналу. Такі пристрої визначають вплив на сигнал навіть від того, що кабель сильно перегнутий чи поруч є потужне джерело живлення.Сертифікаційні тестери не тільки виконують найдетальніший аналіз мережі, а й генерують звіт з усіма виміряними параметрами, який можна відправити виробнику засобів комунікацій та мережного обладнання, наприклад, Panduit. Далі вендор аналізує цей звіт і надає системну гарантію на мережу на період до 25 років.
Для сертифікації мережі потрібне двостороннє тестування, тому сертифікаційний тестер складається з двох приладів. Наприклад, модель AEM TestPro CV100 — це пара повнофункціональних тестерів, що однакові за функціоналом. Тому тестування можна проводити з будь-якого боку, що прискорює процес.
У великих проєктах, де треба інсталювати багато портів, замовники часто вимагають системну гарантію на 25 років. Для цього потрібні відповідні сертифікаційні тестери.
Між двома групами — пристроями середнього цінового сегмента та дорогими сертифікаційними тестерами — є проміжний варіант обладнання, що виробляє сінгапурська компанія АЕМ. Це обладнання, яке виконує повний набір тестів, коштує в кілька разів дешевше сертифікаційного. Для роботи із цими пристроями не потрібна пара тестерів. Достатньо тільки одного, а з іншого боку кабелю ставиться заглушка. Результати таких тестів не дають права на сертифікацію мережі. Проте інтегратори та організації, що експлуатують мережу, можуть отримати максимум інформації про роботу кабельної мережі за порівняно доступною ціною — приблизно 12–13,5 тисяч доларів за один тестер АЕМ.
Сертифікаційні тестери виконують велику кількість перевірок, які надають максимально детальну інформацію про параметри мережі. Зокрема, про такі характеристики як NEXT (Near End Crosstalk). Цей параметр визначає затухання перехідної завади на ближньому до передавача кінці однієї пари в кабелі. Цю заваду створює електромагнітне поле, що виникає в процесі передачі сигналу іншою парою в кабелі.
І користувач отримує інформацію щодо відповідності мережі міжнародним стандартам кабельних систем. Ці стандарти більш відомі як система класів та категорій. Побудована мережа має відповідати категоріям 5е, 6, 6а тощо.
Преміумтестери роблять усі вимірювання швидко. АЕМ заявляє, що їхні пристрої виконують сертифікацію лінка 6а категорії за 6 секунд.
Сертифікаційні пристрої працюють на базі процесора із частотою до 3 ГГц, що можна порівняти з потужним комп’ютером. Для отримання деяких результатів перевірок треба провести, окрім самих вимірів, складні математичні обчислення. Саме для такого обчислення потрібні комп’ютерні ресурси.
Кожна з моделей тестерів преміумсегмента може мати різні комплектації: для перевірки витої пари, оптоволокна, кабелів різної швидкості тощо.
Асортимент Klein Tools охоплює тестери початкового рівня. АЕМ пропонує сучасні сертифікаційні кабельні тестери TestPro CV100 та Network Service Assistant, що за вартістю перебувають між середнім ціновим діапазоном та дорогими сертифікаційними тестерами. Проте за функціоналом вони мало чим відрізняються від сертифікаційних.
Виробництво тестерів — це вузькоспеціалізований та складний сегмент ринку. 10 років тому в цій галузі домінував тільки один виробник професійних пристроїв. Але й сьогодні гравців у цьому сегменті можна перерахувати на пальцях однієї руки.
Що таке калібрування і де його робити
Будь-яка вимірювальна техніка із часом потребує калібрування. Це стосується і тестерів. Для того, щоб забезпечити точність результатів, сам тестер і оптичні адаптери треба періодично калібрувати. Але адаптери для мідних кабелів не калібрують, просто замінюють у разі зношення.Загалом виробники вимагають калібрувати пристрої раз на рік. Для цього необхідно відправити тестер у сервісний центр виробника. В Україні це становить проблему, оскільки всі центри розташовані за кордоном: у Польщі, Нідерландах тощо. Однак, ми сподіваємося, що із часом таку процедуру можна буде проводити безпосередньо в Україні.
Якщо вчасно не зробити калібрування, то виробник мережного обладнання, наприклад, Panduit чи інший, не підтвердить сертифікацію якості мережі.
Які проблеми допомагають виявляти тестери
Під час прокладення витої пари необхідно дотримуватися певних вимог. Наприклад, монтажники мають враховувати радіуси згину кабелю, уникати монтажу під час дуже низьких температур та не допускати фізичних навантажень на кабель. Важливо пам’ятати, що чим менша вартість кабелю, тим більше уваги потребує його правильна інсталяція.Проблеми можуть виникнути не лише під час інсталяції, а й після її завершення. Наприклад, якщо після монтажу кабелів ІТ-мережі поруч із ними прокладено силові електрокабелі, вони можуть спотворювати сигнал, що передається витою парою. У результаті після початку експлуатації виникають проблеми, яких не було до прокладення силових кабелів.
Додатково виникають проблеми за умови використання кабелів з POE. Використання неякісного кабелю та недотримання стандартів може призвести до перегріву кабелю, що своєю чергою вплине на погіршення параметрів нижче рівнів міжнародних стандартів.
Для визначення коректності роботи мережі після завершення інсталяції необхідно проводити тестування. Без детальної перевірки інсталятор не може надати гарантію на побудовану мережу, а кінцевий замовник не отримає відповідну якість роботи.
Якщо в тендері на побудову локальної мережі беруть участь декілька учасників, то виграє тендер той, хто за однакової ціни пропонує ще й тестування із сертифікацією.
Консультації щодо партнерства та придбання приладів для тестування AEM та Klein Tools: sales@megatrade.ua
Технічні консультації для партнерів Мегатрейд: scs@megatrade.ua, (044) 538-00-06 (відділ СКС)
Вибрати партнера Мегатрейд, щоб придбати такі інструменти
Переглянути асортимент інструментів АЕМ
Переглянути асортимент інструментів Klein Tools
Повний каталог продукції Klein Tools