Інноваційне минуле та блискуче майбутнє Wi-Fi, конвергенція з 5G та нові точки доступу Wi-Fi 7 від Cisco
Інноваційне минуле та блискуче майбутнє Wi-Fi, конвергенція з 5G та нові точки доступу Wi-Fi 7 від Cisco
З появою Wi-Fi 7 ми опинилися перед наступним стрибком у розвитку бездротового зв’язку. У цьому матеріалі ми озирнемося назад, щоб згадати ключові етапи становлення цієї технології, а також подивимося вперед, аби зрозуміти, що нас чекає в майбутньому.
18.02.2023
За матеріалами cisco.com.
Сьогодні Wi-Fi — це безперебійний і безпечний зв’язок, присутній, здається, скрізь: від будинків і офісів до літаків і Міжнародної космічної станції. Важко пригадати часи, коли його ще не було.
Та хоча Wi-Fi у тому вигляді, в якому ми його знаємо, з’явився у 1999 році, коріння цієї технології має давню історію, адже перші фундаментальні відкриття відбулися наприкінці 1800-х та у 1940-х роках.
Компанія Cisco, що вже давно є ключовим гравцем у сфері Wi-Fi (хоча і не з 1800-х років), нині продовжує розширювати межі інновацій, глобального доступу та безпеки. У 2024 році Cisco представила Wi-Fi 7 — технологію, якій характерні значні досягнення у швидкості, діапазоні та затримках. Завдяки широкому спектру продуктів, готових до Wi-Fi 7, Cisco готова стати рушійною силою на наступному етапі бездротової революції, яку ми зараз спостерігаємо.
Поява цієї технології — чудовий привід дослідити новаторське минуле Wi-Fi та його надзвичайно важливе майбутнє, а також дізнатися, які саме продукти Wi-Fi 7 пропонує Cisco.
1886. Радіохвилі — це основа всіх бездротових комунікацій. Тож коли Генріх Герц відкриває їх, застосувавши у своїй лабораторії найпростіший резонатор з регульованим іскровим проміжком, це започатковує все — від радіо і телебачення до супутників зв’язку і, звісно, Wi-Fi.
1895. Спираючись на свої попередні напрацювання та роботи інших піонерів, таких як Нікола Тесла, Гульєльмо Марконі демонструє технологію бездротового телеграфу з радіусом дії до двох миль.
1942. Голлівудська зірка і водночас геніальна винахідниця Геді Ламар, працюючи задля підтримки військових сил, подає співпатент на «систему зв’язку з розширеним частотним спектром, що швидко змінює частоту». Ця система, розроблена для того, щоб торпеди, керовані сонаром, уникали глушіння, провістила майбутній розвиток Wi-Fi.
1971. ALOHANet використовує надвисокочастотну (UHF) бездротову пакетну мережу, щоб забезпечити зв’язком дослідників Гавайського університету. Завдяки протоколу Aloha, який встановлює ранні стандарти для множинного доступу до спільної мережі, ALOHANet стає піонером у деяких аспектах сучасного Wi-Fi.
1985. Федеральна комісія зв’язку США (FCC) відкриває діапазон 2,4 ГГц, що використовувався для загального зв’язку у промисловості, науці й медицині (так званий діапазон ISM — Industrial, Scientific and Medical band). Відкриття цієї частоти дозволяє розвивати та комерційно масштабувати Wi-Fi.
1992. Австралійська команда під керівництвом Джона О’Саллівана створює прототип бездротової локальної мережі (WLAN). Цього ж року Організація наукових і промислових досліджень Співдружності О’Саллівана подає заявку на патент на цю технологію.
1997. Випущено перший технічний стандарт локальної мережі (LAN) 802.11 зі швидкістю до 2 Мбіт/с.
1999. Представлено стандарт 802.11b. Його найвища продуктивність — зі швидкістю до 11 Мбіт/с — відкриває шлях до революції Wi-Fi, яка починається того ж року, коли Apple випускає перші комерційні продукти з підтримкою Wi-Fi, а Cisco купує бездротову компанію Aironet Wireless Communications.
2002. Альянс бездротової сумісності Ethernet (Wireless Ethernet Compatibility Alliance, або WECA) отримує більш привабливу назву: Альянс Wi-Fi. Це некомерційний консорціум компаній, мета якого — встановлення стандартів і сприяння сумісності між рішеннями Wi-Fi і локальними мережами (LAN).
Просуваючи справу сумісності, Cisco випускає свою безкоштовну ліцензійну програму Compatible eXtensions. Вона дає можливість іншим виробникам використовувати безпечні бездротові мережі вендора.
2004. Wi-Fi тестується на комерційному авіарейсі. Перші продукти, сертифіковані Wi-Fi Alliance, з’являються на ринку.
2009. Революцію продовжує поява стандарту 802.11n, що уможливлює передачу значно більших потоків даних і майже у 9 разів підвищує швидкість передачі.
2010. Cisco випускає технологію CleanAir. Бездротова мережа, що самовідновлюється та самооптимізується, забезпечує новий рівень ефективності, свободу від перешкод та автоматичні підказки при виникненні аномалій.
2012. Wi-Fi присутній у 25% будинків у всьому світі.
2018. Альянс Wi-Fi оцінює глобальну економічну цінність технології в 1,96 трлн доларів США.
2019. Wi-Fi 6 зі швидкістю 5 Гбіт/с пропонує ще більше покращення швидкості, пропускної здатності та затримок. Того ж року проєкт Cisco «Відкритий роумінг» уможливлює безперешкодне та безпечне підключення до публічної мережі Wi-Fi.
2020. За «зразкову відданість безпечному, сумісному та високоякісному Wi-Fi» Cisco отримує нагороду «10 найкращих сертифікаторів» від Wi-Fi Alliance. Станом на 2020 рік, Альянс сертифікує 170 продуктів Cisco, пов’язаних з Wi-Fi.
2023. Очікується, що світовий ринок Wi-Fi зросте з 3,5 трлн доларів США у 2023 році до 4,9 трлн до 2025 року, згідно з даними Wi-Fi Alliance.
2024. Wi-Fi 7 готовий до того, щоб «зарядити» бездротовий зв’язок на повну потужність. І передова платформа Cisco на базі штучного інтелекту також готова. Завдяки потужним рішенням у сфері бездротових мереж, безпеки, інтернету речей та спостереження організації можуть повною мірою використати потенціал Wi-Fi 7. Відстеження місцезнаходження, віртуальна реальність, «розумні» будівлі й заводи, управління активами і захопливий досвід (голографічні ділові зустрічі тощо) — ось лише деякі з областей, що, ймовірно, будуть успішними у блискучому майбутньому Wi-Fi.
Конвергенція Wi-Fi та 5G
Перед розробниками вже давно стоїть проблема створення безперебійного та безшовного роумінгу між мережами Wi-Fi та 5G. Триває пошук методології роумінгу для безперешкодної автентифікації при доступі до різних точок Wi-Fi.
Галузевий стандарт OpenRoaming, розробленим Альянсом бездротового широкосмугового зв’язку (Wireless Broadband Alliance), усуває цю прогалину, використовуючи технологію Passpoint від Wi-Fi Alliance (WFA), яка забезпечує автоматичне й безпечне з’єднання між мільйонами мереж доступу Wi-Fi. Завдяки цьому стандарту не потрібно вручну входити в систему або використовувати спеціальні портали, внаслідок чого доступ до Wi-Fi стає таким же простим, як і до стільникового зв’язку, але з використанням різних облікових даних, які вже є у користувачів (наприклад SIM-карти в телефоні або Apple / Google ID), для автентифікації.
Wi-Fi 7 і OpenRoaming — це фундаментальний зсув у підходах бізнесу до підключення. Для бізнесу це означає спрощення під’єднання клієнтів і співробітників, оскільки користувачі можуть безперешкодно переходити з однієї мережі в іншу.
Конвергенція Wi-Fi та 5G вже відіграє вирішальну роль у різних галузях. Коли сигнали 5G слабкі, наприклад всередині будівель, Wi-Fi 7 може розвантажити трафік стільникової мережі. Це покращує користувацький досвід і зменшує навантаження на інфраструктуру 5G, забезпечуючи користувачам стабільний зв’язок. Технологія актуальна для сучасних застосунків (AR, IoT, обробка даних у реальному часі), важливість яких зростає в різних галузях. Інтегруючи Wi-Fi та 5G в єдину мережу, компанії можуть забезпечити надійний і високопродуктивний зв’язок, необхідний для залучення клієнтів, підвищення операційної ефективності та підтримки нових технологій.
Завдяки Wi-Fi 7 підприємства можуть розраховувати на покращену пропускну здатність, чистіший спектр і мережеву архітектуру, яка підтримує середовища високої щільності без вузьких місць.
Інтелектуальні точки доступу Wi-Fi 7 від Cisco
Компанія Cisco нещодавно представила нові інтелектуальні точки доступу Wi-Fi 7 з уніфікованим ліцензуванням за передплатою, що дозволяють створювати «розумні» простори «з коробки». З цими новинками замовники зможуть вирішувати свої проблеми з підключенням, безпекою та гарантіями, адже вони забезпечують гнучку основу для майбутніх робочих місць, яким потрібна інтелектуальна, безпечна та надійна платформа.
Нові точки доступу Cisco Wireless Wi-Fi 7 надають замовникам бездротовий зв’язок найновішого стандарту в будь-якій точці світу. Цими пристроями можна керувати локально або через хмарне середовище, а також плавно перемикатися між обома варіантами. Таку гнучкість забезпечує уніфікована мережева передплата Cisco — єдина ліцензія, яка охоплює всі рішення Cisco для Wi-Fi 7, спрощує роботу клієнтів і дозволяє організаціям впевнено інвестувати в бездротові мережі задля власного розвитку.
Серед переваг нових точок доступу Cisco важливо відзначити наступні:
Інтелектуальність: точки доступу Wi-Fi 7 від Cisco пропонують оптимізацію продуктивності на основі штучного інтелекту і самоконфігурацію «з коробки». Пристрої призначені для глобального використання і можуть автоматично визначати місцезнаходження відразу після підключення до мережі. Завдяки доступу до платформи Cisco Spaces, яка тепер включена в ліцензію за передплатою, замовники отримують операційну систему, що робить їхні робочі простори інтелектуальними.
Безпечність: завдяки найсучаснішим функціям виявлення загроз Cisco захищає кожне з’єднання за допомогою профілювання пристроїв на основі штучного інтелекту, запобігання загрозам, а також розширеного захисту бездротових мереж і шифрування даних.
Надійність: з Cisco ThousandEyes замовники можуть гарантувати безпеку кожного підключення, використовуючи ШІ та автоматизацію для виявлення й усунення вузьких місць у бездротових, власних і чужих мережах, відкриваючи в такий спосіб можливість надавати винятковий цифровий досвід кожному користувачеві, де б він не перебував.
Нові точки доступу Wi-Fi 7 підкреслюють прагнення Cisco реалізувати підхід, що спирається на платформу Networking Cloud.
За словами Брендона Батлера (Brandon Butler), старшого менеджера з досліджень IDC, що відповідає за корпоративні мережі, бездротова пропозиція Cisco й уніфікований підхід до ліцензування демонструють цінність платформного підходу для замовників, надаючи їм доступ до більшої гнучкості, постійної оптимізації та інновацій.
Технології Wi-Fi 7 від Cisco вже застосовують у величезному виставковому центрі Fira de Barcelona, де щорічно відбувається до 270 заходів, зокрема флагманська виставка технологій бездротового зв’язку Mobile World Congress. Саме обладнання Cisco забезпечує на 500 тисячах квадратних метрів виставкової площі безперебійний зв’язок.
Точки доступу Cisco Wi-Fi 7 доступні для замовлення з листопада 2024 року, перші поставки виконані в грудні 2024 року.
Сьогодні Wi-Fi — це безперебійний і безпечний зв’язок, присутній, здається, скрізь: від будинків і офісів до літаків і Міжнародної космічної станції. Важко пригадати часи, коли його ще не було.
Та хоча Wi-Fi у тому вигляді, в якому ми його знаємо, з’явився у 1999 році, коріння цієї технології має давню історію, адже перші фундаментальні відкриття відбулися наприкінці 1800-х та у 1940-х роках.
Компанія Cisco, що вже давно є ключовим гравцем у сфері Wi-Fi (хоча і не з 1800-х років), нині продовжує розширювати межі інновацій, глобального доступу та безпеки. У 2024 році Cisco представила Wi-Fi 7 — технологію, якій характерні значні досягнення у швидкості, діапазоні та затримках. Завдяки широкому спектру продуктів, готових до Wi-Fi 7, Cisco готова стати рушійною силою на наступному етапі бездротової революції, яку ми зараз спостерігаємо.
Поява цієї технології — чудовий привід дослідити новаторське минуле Wi-Fi та його надзвичайно важливе майбутнє, а також дізнатися, які саме продукти Wi-Fi 7 пропонує Cisco.
1886. Радіохвилі — це основа всіх бездротових комунікацій. Тож коли Генріх Герц відкриває їх, застосувавши у своїй лабораторії найпростіший резонатор з регульованим іскровим проміжком, це започатковує все — від радіо і телебачення до супутників зв’язку і, звісно, Wi-Fi.
1895. Спираючись на свої попередні напрацювання та роботи інших піонерів, таких як Нікола Тесла, Гульєльмо Марконі демонструє технологію бездротового телеграфу з радіусом дії до двох миль.
1942. Голлівудська зірка і водночас геніальна винахідниця Геді Ламар, працюючи задля підтримки військових сил, подає співпатент на «систему зв’язку з розширеним частотним спектром, що швидко змінює частоту». Ця система, розроблена для того, щоб торпеди, керовані сонаром, уникали глушіння, провістила майбутній розвиток Wi-Fi.
1971. ALOHANet використовує надвисокочастотну (UHF) бездротову пакетну мережу, щоб забезпечити зв’язком дослідників Гавайського університету. Завдяки протоколу Aloha, який встановлює ранні стандарти для множинного доступу до спільної мережі, ALOHANet стає піонером у деяких аспектах сучасного Wi-Fi.
1985. Федеральна комісія зв’язку США (FCC) відкриває діапазон 2,4 ГГц, що використовувався для загального зв’язку у промисловості, науці й медицині (так званий діапазон ISM — Industrial, Scientific and Medical band). Відкриття цієї частоти дозволяє розвивати та комерційно масштабувати Wi-Fi.
1992. Австралійська команда під керівництвом Джона О’Саллівана створює прототип бездротової локальної мережі (WLAN). Цього ж року Організація наукових і промислових досліджень Співдружності О’Саллівана подає заявку на патент на цю технологію.
1997. Випущено перший технічний стандарт локальної мережі (LAN) 802.11 зі швидкістю до 2 Мбіт/с.
1999. Представлено стандарт 802.11b. Його найвища продуктивність — зі швидкістю до 11 Мбіт/с — відкриває шлях до революції Wi-Fi, яка починається того ж року, коли Apple випускає перші комерційні продукти з підтримкою Wi-Fi, а Cisco купує бездротову компанію Aironet Wireless Communications.
2002. Альянс бездротової сумісності Ethernet (Wireless Ethernet Compatibility Alliance, або WECA) отримує більш привабливу назву: Альянс Wi-Fi. Це некомерційний консорціум компаній, мета якого — встановлення стандартів і сприяння сумісності між рішеннями Wi-Fi і локальними мережами (LAN).
Просуваючи справу сумісності, Cisco випускає свою безкоштовну ліцензійну програму Compatible eXtensions. Вона дає можливість іншим виробникам використовувати безпечні бездротові мережі вендора.
2004. Wi-Fi тестується на комерційному авіарейсі. Перші продукти, сертифіковані Wi-Fi Alliance, з’являються на ринку.
2009. Революцію продовжує поява стандарту 802.11n, що уможливлює передачу значно більших потоків даних і майже у 9 разів підвищує швидкість передачі.
2010. Cisco випускає технологію CleanAir. Бездротова мережа, що самовідновлюється та самооптимізується, забезпечує новий рівень ефективності, свободу від перешкод та автоматичні підказки при виникненні аномалій.
2012. Wi-Fi присутній у 25% будинків у всьому світі.
2018. Альянс Wi-Fi оцінює глобальну економічну цінність технології в 1,96 трлн доларів США.
2019. Wi-Fi 6 зі швидкістю 5 Гбіт/с пропонує ще більше покращення швидкості, пропускної здатності та затримок. Того ж року проєкт Cisco «Відкритий роумінг» уможливлює безперешкодне та безпечне підключення до публічної мережі Wi-Fi.
2020. За «зразкову відданість безпечному, сумісному та високоякісному Wi-Fi» Cisco отримує нагороду «10 найкращих сертифікаторів» від Wi-Fi Alliance. Станом на 2020 рік, Альянс сертифікує 170 продуктів Cisco, пов’язаних з Wi-Fi.
2023. Очікується, що світовий ринок Wi-Fi зросте з 3,5 трлн доларів США у 2023 році до 4,9 трлн до 2025 року, згідно з даними Wi-Fi Alliance.
2024. Wi-Fi 7 готовий до того, щоб «зарядити» бездротовий зв’язок на повну потужність. І передова платформа Cisco на базі штучного інтелекту також готова. Завдяки потужним рішенням у сфері бездротових мереж, безпеки, інтернету речей та спостереження організації можуть повною мірою використати потенціал Wi-Fi 7. Відстеження місцезнаходження, віртуальна реальність, «розумні» будівлі й заводи, управління активами і захопливий досвід (голографічні ділові зустрічі тощо) — ось лише деякі з областей, що, ймовірно, будуть успішними у блискучому майбутньому Wi-Fi.
Конвергенція Wi-Fi та 5G
Перед розробниками вже давно стоїть проблема створення безперебійного та безшовного роумінгу між мережами Wi-Fi та 5G. Триває пошук методології роумінгу для безперешкодної автентифікації при доступі до різних точок Wi-Fi.
Галузевий стандарт OpenRoaming, розробленим Альянсом бездротового широкосмугового зв’язку (Wireless Broadband Alliance), усуває цю прогалину, використовуючи технологію Passpoint від Wi-Fi Alliance (WFA), яка забезпечує автоматичне й безпечне з’єднання між мільйонами мереж доступу Wi-Fi. Завдяки цьому стандарту не потрібно вручну входити в систему або використовувати спеціальні портали, внаслідок чого доступ до Wi-Fi стає таким же простим, як і до стільникового зв’язку, але з використанням різних облікових даних, які вже є у користувачів (наприклад SIM-карти в телефоні або Apple / Google ID), для автентифікації.
Wi-Fi 7 і OpenRoaming — це фундаментальний зсув у підходах бізнесу до підключення. Для бізнесу це означає спрощення під’єднання клієнтів і співробітників, оскільки користувачі можуть безперешкодно переходити з однієї мережі в іншу.
Конвергенція Wi-Fi та 5G вже відіграє вирішальну роль у різних галузях. Коли сигнали 5G слабкі, наприклад всередині будівель, Wi-Fi 7 може розвантажити трафік стільникової мережі. Це покращує користувацький досвід і зменшує навантаження на інфраструктуру 5G, забезпечуючи користувачам стабільний зв’язок. Технологія актуальна для сучасних застосунків (AR, IoT, обробка даних у реальному часі), важливість яких зростає в різних галузях. Інтегруючи Wi-Fi та 5G в єдину мережу, компанії можуть забезпечити надійний і високопродуктивний зв’язок, необхідний для залучення клієнтів, підвищення операційної ефективності та підтримки нових технологій.
Завдяки Wi-Fi 7 підприємства можуть розраховувати на покращену пропускну здатність, чистіший спектр і мережеву архітектуру, яка підтримує середовища високої щільності без вузьких місць.
Інтелектуальні точки доступу Wi-Fi 7 від Cisco
Компанія Cisco нещодавно представила нові інтелектуальні точки доступу Wi-Fi 7 з уніфікованим ліцензуванням за передплатою, що дозволяють створювати «розумні» простори «з коробки». З цими новинками замовники зможуть вирішувати свої проблеми з підключенням, безпекою та гарантіями, адже вони забезпечують гнучку основу для майбутніх робочих місць, яким потрібна інтелектуальна, безпечна та надійна платформа.
Нові точки доступу Cisco Wireless Wi-Fi 7 надають замовникам бездротовий зв’язок найновішого стандарту в будь-якій точці світу. Цими пристроями можна керувати локально або через хмарне середовище, а також плавно перемикатися між обома варіантами. Таку гнучкість забезпечує уніфікована мережева передплата Cisco — єдина ліцензія, яка охоплює всі рішення Cisco для Wi-Fi 7, спрощує роботу клієнтів і дозволяє організаціям впевнено інвестувати в бездротові мережі задля власного розвитку.
Серед переваг нових точок доступу Cisco важливо відзначити наступні:
Інтелектуальність: точки доступу Wi-Fi 7 від Cisco пропонують оптимізацію продуктивності на основі штучного інтелекту і самоконфігурацію «з коробки». Пристрої призначені для глобального використання і можуть автоматично визначати місцезнаходження відразу після підключення до мережі. Завдяки доступу до платформи Cisco Spaces, яка тепер включена в ліцензію за передплатою, замовники отримують операційну систему, що робить їхні робочі простори інтелектуальними.
Безпечність: завдяки найсучаснішим функціям виявлення загроз Cisco захищає кожне з’єднання за допомогою профілювання пристроїв на основі штучного інтелекту, запобігання загрозам, а також розширеного захисту бездротових мереж і шифрування даних.
Надійність: з Cisco ThousandEyes замовники можуть гарантувати безпеку кожного підключення, використовуючи ШІ та автоматизацію для виявлення й усунення вузьких місць у бездротових, власних і чужих мережах, відкриваючи в такий спосіб можливість надавати винятковий цифровий досвід кожному користувачеві, де б він не перебував.
Нові точки доступу Wi-Fi 7 підкреслюють прагнення Cisco реалізувати підхід, що спирається на платформу Networking Cloud.
За словами Брендона Батлера (Brandon Butler), старшого менеджера з досліджень IDC, що відповідає за корпоративні мережі, бездротова пропозиція Cisco й уніфікований підхід до ліцензування демонструють цінність платформного підходу для замовників, надаючи їм доступ до більшої гнучкості, постійної оптимізації та інновацій.
Технології Wi-Fi 7 від Cisco вже застосовують у величезному виставковому центрі Fira de Barcelona, де щорічно відбувається до 270 заходів, зокрема флагманська виставка технологій бездротового зв’язку Mobile World Congress. Саме обладнання Cisco забезпечує на 500 тисячах квадратних метрів виставкової площі безперебійний зв’язок.
Точки доступу Cisco Wi-Fi 7 доступні для замовлення з листопада 2024 року, перші поставки виконані в грудні 2024 року.
Мегатрейд, як офіційний дистриб’ютор Cisco, є авторизованим каналом для придбання обладнання, ПЗ та сервісів Cisco на території України: sales@megatrade.ua, (044) 538-00-06
Технічні консультації для партнерів Мегатрейд: cisco@megatrade.ua
Готовність кібербезпеки: індекс Cisco у 2024 році
Як системному інтегратору завойовувати ринок SMB за допомогою рішень Cisco для захисту мереж?